menu-icon
close-overlay-icon
loading image
decor image

Informácie o núdzovej antikoncepcii

Núdzovú antikoncepciu môžete použiť v prípade núdze po tom, čo ste mali pohlavný styk a chcete predísť tehotenstvu. Núdzová antikoncepcia v podstate znamená „tabletka po“ ako napríklad Escapelle.

Núdzová antikoncepcia je druhom antikoncepcie, ktorá sa užíva po nechránenom pohlavnom styku, alebo po zlyhaní inej antikoncepčnej metódy.

Najbežnejším typom núdzovej antikoncepcie je špeciálna antikoncepčná tabletka, ako napríklad Escapelle, účinná počas prvých 72 hodín.
„Tabletka po“ je podobná bežným antikoncepčným tabletkám, kedže obsahuje aktívnu hormonálnu zložku. Je možné ju použiť v nasledujúcich prípadoch:

  • Ak pochybujete o „metóde prerušovanej súlože a/alebo o prirodzenej kontrole pôrodnosti“
  • Ak Vaša štandardná antikoncepcia zlyhala (kondóm sa roztrhol alebo zvliekol)
  • Ak ste spravili chybu pri užívaní Vašej štandardnej antikoncepcie (napr. zabudli ste si vziať antikoncepčnú tabletku)
  • Ak ste nepoužili žiadnu antikoncepciu počas sexu
  • Ak ste brali iné lieky, ktoré mohli znížiť účinnosť Vašej antikoncepcie a obávate sa otehotnenia
Informácie o núdzovej antikoncepcii

Núdzové antikoncepčné tabletky ako Escapelle sú účinné v prevencii tehotenstva, ak sú užité podľa pokynov do 72 hodín (3 dní) od nechráneného pohlavného styku.
Escapelle obsahuje len jeden druh hormónu nazývaného levonorgestrel, ktorý zabraňuje tehotenstvu ešte pred jeho začatím. Ak užijete ESCAPELLE, máte 99% istotu, že sa vyhnete otehotneniu*. ESCAPELLE a POSTINOR (iná núdzová antikoncepcia od spoločnosti Gedeon Richter Plc.) boli použité už vo viac ako 400 miliónoch prípadov** bez akéhokoľvek važného vedľajšieho účinku. Jeho bezpečnosť dokazuje aj fakt, že je ľahko dostupný pre ženy v lekárniach po celom svete.

Informácie o núdzovej antikoncepcii

Núdzové antikoncepčné tabletky nie sú náhradou dlhodobých antikoncepčných metód. Mali by ste ich používať len v prípadoch núdze. Pritom ale nezabúdajte, že majú oveľa menej vedľajších účinkov, a nesú so sebou oveľa menej zdravotných rizík, ako potratové tabletky, alebo potrat v nemocnici.
Ak Vám Váš lekár povedal, že by ste nemali užívať dlhodobú antikoncepciu, neznamená to, že nemôžete bezpečne použiť núdzovú antikoncepčnú tabletku. Opýtajte sa na ňu Vášho lekára.

POSTINOR

V niektorých východoeurópskych štátoch a v Spoločenstve nezávislých štátov existujú dva typy lieku Levonorgestrel, ktorého balenie obsahuje núdzové antikoncepčné tabletky. Prvý typ obsahuje jednu tabletku ako Escapelle, a druhý typ obsahuje dve tabletky ako Postinor. Oba typy obsahujú ten istý druh hormónu, nazývaný levonorgestrel, ktorý sa nachádza v mnohých antikoncepčných tabletkách určených na dlhodobé užívanie, ale v inom množstve. V západnej Európe a iných častiach sveta sa Postinor predáva v jednotabletkovej forme ako Escapelle.