menu-icon
close-overlay-icon
loading image
decor image

Iné antikoncepčné metódy

V dnešnej dobre existuje niekoľko antikoncepčných metód pre ženy ako aj pre mužov, z ktorých si môžete vybrať, a predsa antikoncepčné tabletky sú stále jednou z najpopulárnejších možností, ktorá je zároveň aj jednou z najspoľahlivejších. Ďalším podobne efektívnym riešením sú vnútrometernicové telieska a pesary použité v kombinácii so spermicídmi. Z radov fyzických antikoncepcií stoja za zmienku kondómy. Metóda prerušovanej súlože a metóda neplodných dní sa ukázala ako najmenej spoľahlivá. Avšak mali by sme mať na mysli, že 100% ochranu nám môže poskytnúť len sterilizácia. Ak by došlo k chybe pri aplikácii ktorejkoľvek z týchto metód, nechcenému tehotenstvu alebo v horšom prípade potratu sa dá zabrániť prostredníctvom „tabletky po“.

Používanie antikoncepčných tabletiek je bezpochyby jednou z najpohodlnejších a možno aj najlacnejších antikoncepčných metód. Tabletky obsahujúce extrémne vysoké množstvo hormónu vyvolávajúce niekoľko nepríjemných vedľajších účinkov, ktoré boli dostupné v minulosti sú v dnešnej dobe už len minulosťou a miesto nich sú dostupné tabletky, ktoré majú menej nežiadúcich vedľajších účinkov a obsahujú menej estrogénu, pričom sú stále tak isto efektívne. Spoľahlivosť jednotlivých antikoncepčných metód je meraná pomocou Pearlovho indexu, ktorý vyjadruje koľko plodných žien používajúcich danú metódu otehotnelo počas jedného roka, pričom tento výpočet je udávaný ako číslo zo sto žien. Základnou výhodou antikoncepčných tabletiek pri ich správnom užívaní je, že ich Pearlov index je veľmi nízky (menej ako 1%). Avšak v praxi s pravidla 8 zo 100 žien používajích orálnu antikoncepciu otehotnie počas jedného roka. Ako je toto možné?

Hlavným rizikom je nedodržanie pokynov pri užívaní. Napríklad ak si zabudnete vziať jednu alebo viac tabletiek v poslednom týždni cyklu čím sa riziko otehotnenia podstatne zvyšuje. Príbalový leták nachádzajúci sa v každom balení poskytuje detailný popis toho, ako užívať daný liek, jeho vedľajšie účinky, a taktiež to, čo treba robiť ak si zabudnete viať jednu alebo viac tabletiek. Ďalším problémom môže byť, ak počas pravidelného užívania zvraciate alebo máte hnačku. V takýchto prípadoch nie je isté, že sa tabletka vstrebala, takže v podstate v tom období nie ste chránená. Ak máte pohlavný styk počas tohto obdobia, núdzová antikoncepcia Vám v tejto situácii môže pomôcť.

Vnútromaternicové teliesko je považované za jednu z najspoľahlivejších metód po antikoncepčných tabletkách. Táto metóda, na Pearlovom indexe, sa tiež pohybuje medzi 0 až 8. Avšak pri dlhodobom používaní vnútromaternicového telieska sa môžu vyskytnúť občasné „nehody“. Najčastejšou príčinou je tzv. „prestávka“ pri používaní vnútromaternicového telieska (doporučený odpočinok na pár mesiacov každých 5 až 10 rokov), pri ktorej ženy zabudnú, že zariadenie nie je na svojom mieste. V takýchto prípadoch sa dá predísť potratu prostredníctvom tabletky po. Pesary používané v kombinácii so spermicídmi môžu byť tiež efektívne. Pesary sa taktiež radia k fyzickým metódam antikoncepcie. V ich prípade sa Pearlov index pohybuje medzi 6 až 16 pričom záleží na štandardnom použití. Ženské a mužské kondómy sú tiež populárnymi druhmi antikoncepcie, ktoré je nutné použiť s náležitou opatrnosťou. Je možné bez pochýb povedať, že ak došlo k ich posunutiu, roztrhnutiu alebo poškodeniu stojí zato v každom prípade predísť nechcenému tehotenstvu použitím tabletky po. V prípade používania najmenej spoľahlivých metód ako prerušovaná súlož a metóda neplodných dní je nutné si byť vedomí faktu, že ich Pearlov index je 27 a 25. To znamená, že jedna zo štyroch žien používajúca tieto metódy otehotnie. V takýchto prípadoch môže byť nutné užiť tabletku po, a následne je tiež doporučené začať používať spoľahlivejšiu antikoncepčnú metódu.

Kliknite sem, aby ste sa dozvedeli viac o rizikách používania kondómov »
Kliknite sem, aby ste sa dozvedeli viac o rizikách prerušovanej súlože alebo metódy neplodných dní. »