Aké antikoncepčné metódy poznáme

KTORÁ ANTIKONCEPČNÁ METÓDA VÁM BUDE VYHOVOVAŤ?

Existuje niekoľko možností, pričom každá z nich má iné výhody. Záleží na Vašej osobnej situácii, ktorá metóda bude najvhodnejšia.

  • Tabletky / orálna antikoncepcia
  • Mužské kondómy
  • Prerušovaná súlož
  • Prirodzená kontrola pôrodnosti
  • Vnútromaternicové telieska
  • Ženská bariérová antikoncepcia
  • Spermicídy
  • Antikoncepčné implantáty a injekcie
  • Laktačná amenorea (dojčenie ako prirodzená metóda antikoncepcie)
  • Sterilizácia

TABLETKY / ORÁLNA ANTIKONCEPCIA

Antikoncepčné tabletky patria medzi svetovo najpredpisovanejšie lieky. Moderná orálna antikoncepcia obsahuje veľmi malé dávky syntetických hormónov progestínu a estrogénu (tzv. „kombinované tabletky“). Tieto tabletky (často nazývané „antikoncepčné tabletky“) účinne zabraňujú otehoteneniu, ak sú užívané podľa inštrukcií a v tú istú dobu každý deň. Účinnosť dosahuje viac ako 99% pri správnom úžívaní. Ich užívanie nijako nenarúša pohlavný styk. Antikončepčné tabletky sú bezpečné pre väčšinu žien, ale niektoré kardiovaskulárne ochorenia, závažné chronické ochorenia a intenzívne fajčenie u žien nad 35 znemožňuje ich užívanie. Ak si želáte získať informácie o dostupnosti alebo zložení hormonálnych antikoncepcií, najlepším zdrojom informácii je Váš rodinný lekár alebo gynekológ, prípadne sa taktiež môžete opýtať Vášho lekárnika, alebo vyhľadať na internete domovské stránky, podobné tejto, konkrétnych tabletiek.

MUŽSKÝ KONDÓM

Väčšina kondómov je vyrobená z tenkej latexovej gumy, poprípade zo zvieracích tkanív, alebo polyuretánu. Kondómy sú buď suché alebo lubrikované na vode založenom lubrikante, alebo spermicíde. Kondómy veľmi efektívne zabraňujú otehotneniu ak sú použité správne a pri každom pohlavnom styku (tzv. „správne používanie“). Avšak tzv. „spoľahlivosť v praxi“, kde sú započítané aj chyby používateľa, je nižšia. Vedecká analýza schopnosti mužských kondómov zabrániť prenosu HIV ukazuje, že ich efektívnosť sa pohybuje na úrovni 87%. Kondómy neovplyvňujú kojenie a nemajú hormonálne vedľajšie účinky. Neexistuje žiadne medicínske obmedzenie pre používanie tejto metódy okrem alergie na latex. Okrem ochrany pred nechceným tehotenstvom, latexové kondómy tiež poskytujú efektívnu ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami. Ich efektívnosť môže byť nižšia pri sexuálne prenosných infekciách, ktoré sú prenosné prostredníctvom kožného kontaktu, nakoľko infikované časti tela nemusia byť zakryté kondómom.

V praxi však páry spoliehajúce sa na kondómy, sú vo všeobecnosti menej úspešné v zabránení otehotnenia na rozdiel od tých, ktorí používajú iné metódy. Dôkazy naznačujú, že osoba – nie kondóm – je zvyčajne zodpovedná za väčšinu zlyhaní kondómov, ich nekonzistentné alebo nesprávne použitie a roztrhnutie z dôvodu nesprávneho použitia.

Tehotenstvo sa môže vyskytnúť:
Pri nenasadení kondómu pred začatím pohlavného styku
Pri roztrhnutí kondómu – ktoré je nepravdepodobné, ak s ním zaobchádzate jemne a vyhnete sa jeho zachyteniu o prstene atď.
Pri používaní lubrikantu na báze oleja, napríklad vazelíny, telových olejov, krémov a pleťového mlieka, ktoré môžu spôsobiť trhliny v latexových kondómoch

PRERUŠOVANÁ SÚLOŽ

Prerušovaná súlož alebo lekársky „coitus interruptus”, je založená na tom, že muž vytiahne penis z partnerkynej vagíny pred ejakuláciou. Takáto prerušovaná súlož je značne riskantná, nakoľko muž musí byť schopný vytiahnuť penis ešte pred vyvrcholením, a to správne počas každého sexuálneho styku. Táto metóda nie je považovaná za optimálnu, predovšetkým nie pri jej pravidelnom používaní, pretože prerušenie narúša a znižuje potešenie z ejakulácie pre muža a sťažuje dosiahnutie orgazmu pre ženu ak je súlož prerušená tesne pred dosiahnutím vrcholu vzrušenia.

PRIRODZENÁ KONTROLA PÔRODNOSTI

Prirodzená kontrola pôrodnosti, taktiež nazývaná „kalendárna metóda“, „metóda neplodných dní“ alebo lekársky „periodická abstinencia”, je založená na dodržiavaní abstinencie počas plodných dní ženského menštruačného cyklu. Osoby používajúce prirodzenú kontrolu pôrodnosti môžu používať jednu techniku alebo kombináciu viacerých na zistenie začiatku a konca plodných dní u ženy. Prirodzená kontrola pôrodnosti môže byť veľmi efektívna ak je pár správne vytrénovaný a informovaný a ak sú motivovaní zdržať sa nechráneného pohlavného styku počas jedného týždňa alebo aj dlhšieho obdobia každý mesiac. Možnosť zlyhania v prípade iných párov, môže byť značne vysoká. Táto metóda nemá žiadne vedľajšie účinky.

VNÚTROMATERNICOVÉ TELIESKA

Vnútromaternicové telieska sú malé prispôsobivé telieska vyrobené z kovu a/alebo plastu, ktoré zabraňujú otehotneniu po zasunutí do maternice ženy cez vagínu. Vnútromaternicové telieska predstavujú zvratnú, bezpečnú a efektívnu metódu dlhodobej antikoncepcie pre väčšinu žien, a predovšetkým pre ženy, ktoré už mali deti. Taktiež môžu byť použité ako núdzová antikoncepčná metóda. Slovo „vnútromaternicový“ znamená „vo vnútri maternice“. Približne 15% sexuálne aktívnych žien – zhruba 150 miliónov žien – v súčastnosti používa vnútromaternicové telieska. Ich popularita je spôsobená efektívnosťou a dlhodobou účinnosťou. Najpoužívanejšie vnútromaternicové telieska obsahujú meď. Inertné (tzv. nemedikované) a progestin (levonorgestrel alebo progesteron) uvoľňujúce vnútromaternicové telieska sú menej používané. Vnútromaternicové telieska sa ťažšie zavádzajú u žien, ktoré ešte nemali deti. Taktiež je oficiálne odporúčané, aby sa mladé, sexuálne aktívne ženy podrobili podrobnej prehliadke zameranej na sexuálne prenosné choroby pred zavedením vnútromaternicového telieska.

ŽENSKÁ BARIÉROVÁ ANTIKONCEPCIA (VAGINÁLNY A CERVIKÁLNY PESAR, ŽENSKY KONDÓM, ANTIKONCEPČNÁ HUBKA)

Ženská bariérová antikoncepcia je druhom antikoncepcie, ktorú si žena vloží do vagíny pred pohlavným stykom, aby zabránila otehotneniu. Mechanické bariéry zahŕňajú: vaginálny a cervikálny pesar a ženský kondóm. Chemické bariéry (spermicídy) sú spomenuté v sekcii Spermicídy. Antikoncepčná hubka sa radí k obom mechanickým ako aj chemickým bariérám.

Bariérová antikoncepcia je vhodná pre ženy, ktorým vyhovuje používať tieto prostriedky tesne pred alebo počas pohlavného styku, ktoré sa dokážu naučiť ako vsunúť daný druh antikoncepcie a majú dostatočné súkromie na jeho vsunutie a vybratie.

Tento druh antikoncepcie môže byť veľmi efektívny ak je použitý správne, a pri každom pohlavnom styku. Avšak počty náhodných otehotnení sú zvyčajne vysoké v porovnaní s inými druhmi antikoncepcie. Ženy, pre ktoré by náhodné otehotnenie predstavovalo vážny zdravotný problém by mali využívať efektívnejšie druhy antikoncepcie.

Bariéry môžu poskytnúť dôležitú ochranu pred sexuálne prenosnými infekciami, a môžu byť použité aj keď partner odmieta použiť kondóm.

Vaginálny pesar je pomôcka vyrobená z latexu pokrývajúce krček maternice a časť pošvovej steny. Na mieste drží vďaka ohybnému okraju.
Cervikálny pesar je menší gumený plný krúžok, ktorý tesne prilieha okolo krčka maternice.
Ženský kondóm je prezervatív vyrobený z tenkého, priehľadného a mäkkého plastu, ktorý si žena vsunie do vagíny pred sexom. Ženský kondóm ma dva kruhy: ohybný odstrániteľný kruh umiestnený na uzavretom konci, ktorý slúži ako pomôcka pri zavádzaní kondómu a väčší ohybný kruh, ktorý ostáva mimo vagíny, umiestnený na otvorenom konci, slúžiaci na ochranu vonkajšej časti pohlavného ústrojenstva.
Antikoncepčná hubka Prírodná morská hubka namočená v spermicíde a zasunutá do vagíny pred sexuálnym stykom bola používaná naprieč históriou ako druh antikoncepcie. Táto metóda bola zmodernizovaná a opäť zavedená ako bežný druh antikoncepcie. Pod pojmom moderná hubka sa myslí malá (polyuretanová) penová hubka obsahujúca nejaký druh spermicídu. Hubka vytvára fyzickú bariéru medzi semenom a krčekom maternice a zachytáva spermie. Taktiež poskytuje chemickú bariéru, tým, že uvoľňuje spermicíd. Tri druhy antikoncepčných hubiek sú momentálne na predaj v niektorých krajinách. Hubka poskytuje ochranu počas 12tich až 24roch hodín.

SPERMICÍDY

Spermicídy sú chemické produkty vložené do vagíny pred sexom, ktoré zneškodnia alebo zabijú spermie. Spermicídy sú používané pármi ako dočasná forma antikoncepcie počas čakania na dlhodobú antikoncepciu, alebo v tých prípadoch, keď páry májú sex len zriedkavo. Spermicídy sú vyrábané vo viacerých variantoch – krém, želé (gél), rozpustný čapík, peniaca tabletka, aerosólová pena a C-film. Niektoré kondómy sú potiahnuté lubrikantom obsahujúcim spermicíd. Spermicídy použité ako jediná forma antikoncepcie, poskytujú istú dávku ochrany, ale v záujme zabránenia tehotenstvu je najlepšie ich použiť spolu s bariérovou antikoncepciou.

ANTIKONCEPČNÉ IMPLANTÁTY A INJEKCIE

Antikoncepčné implantáty pozostávajú z kapsúl naplnených hormónmi, ktoré sú vložené pod kožu na ženinom ramene. Injekčná antikoncepcia sa skladá zo syntetických hormónov (identických s tými v tabletkách), ktoré sú podávané injekčne do svalu.

LAKTAČNÁ AMENOREA (DOJČENIE AKO PRIRODZENÁ METÓDA ANTIKONCEPCIE)

Laktačná amenorea je typom prirodzenej kontroly pôrodnosti, ktorá môže byť použitá dojčiacimi ženami. Laktačná amenorea je veľmi účinná metóda pokiaľ žena nemá menštruáciu, stále plne kojí (dojča nedostáva žiadnu inú stravu) a bábätko nie je staršie ako 6 mesiacov. Efektivita sa pohybuje u plne dojčiacich žien v rozmedzí 98 až 99% počas prvých 6 mesiacov po pôrode.

STERILIZÁCIA

Ženská sterilizácia

Ženská sterilizácia, taktiež nazývaná podviazanie vaječníkov, je permanentná antikoncepčná metóda pre ženy, ktoré už nechcú mať viac detí. Táto metóda si vyžaduje jednoduchý chirurgický zákrok. Dva najbežnejšie spôsoby ženskej sterilizácie sú minilaparotómia, ktorá je zvyčajne vykonaná pod vplyvom lokálnej anestézie a po podaní upokojujúcich liekov, a laparoskopia, ktorá si vyžaduje celkovú anestéziu. Ženská sterilizácia neovplyvňuje kojenie a neprekáža pohlavnému styku a taktiež je bez vedľajších účinkov, ktoré sú spojené s niektorými druhmi dočasnej antikoncepcie.

Mužská sterilizácia

Mužská sterilizácia (vazektómia) je permanentná antikoncepčná metóda pre mužov, ktorí už nechcú mať viac detí. Vazektómia je jednoduchým chirurgickým zákrokom vykonaným pod lokálnou anestéziou. Podstatou zákroku je prerezanie semenovodu, ktorý vedie medzi semenníkmi a slabinami. Zablokovanie týchto kanálikov zabráni zmiešaniu spermií so semenom. Mužská sterilizácia nie je kastrácia, nakoľko sterilizácia neovplyvňuje semenníky. Po vazektómii muži ejakulujú takmer také isté množstvo semena ako pred zákrokom, pričom semeno neobsahuje spermie, ktoré sú potrebné na oplodnenie vajíčka. Zákrok nijako neovplyvňuje mužovu schopnosť mať sex, alebo jeho túžbu po sexe.

X