Ako správne používať kondóm

Nie vždy je jednoduché používať kondómy. Kondómy sú pre svoju jednoduchú dostupnosť a cenovú prístupnosť stále veľmi obľubená forma ochrany. Zároveň je to jediná metóda, ktorá nás chráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami. Napriek tomu existujú situácie, kedy aj táto forma ochrany zlyháva. V nasledujúcom článku sa o tom dozviete niečo bližšie a majte na pamäti, že v prípade, že Vám použitie prezervatívu zlyhalo, neželanému tehotenstvu a prípadne následnemu potratu môžete zabrániť užitím núdzovej antikoncepcie.

Ako správne používať kondóm

Mnohí ľudia uprednostňujú používanie kondómov. Napriek tomu, že sa o ich zlyhaniach veľa nepíše, je dobré ich poznať, aby sme sa neželanému tehotenstu vyhli. Spoľahlivosť každej antikoncepčnej metódy môže byť vyjadrená parametrom (percentom) podľa pána Raymond Pearl, ktoré predstavuje počet zlyhaní antikoncepčnej metódy, ak je súvisle používaná počas jedného roka skupinou 100 žien v plodnom veku. V prípade používania kondómov je toto číslo 15%. V prípade, ak sa kondómy používajú dôsledne a správne je toto percento výrazne nižšie avšak stále je tu riziko približne 2 ženy zo 100, ktoré môžu otehotnieť. Majme na pamäti, že kedykoľvek sa Vám kondóm roztrhne alebo zvlečie, môže partneka otehotnieť a pred neželaným otehotnením je možné siahnuť po poslednej záchrane, užiť núdzovú antikoncepciu.
Poďme sa spolu pozrieť na najšastejšie chyby pri používaní kondómov, možno sa Vám niektoré budú zdať kuriózne, verte, že ako sme ľudia rôzni, tak máme aj rozdielne návyky a rozdielnu mieru znalostí v oblasti sexuálneho správania.

  • Ak nepoužívame pri styku vždy nový kondóm
  • Ak ich skladujeme na mieste, kde môže dôjsť k ich poškodeniu
  • Ak sú po záručnej lehote
  • Ak pri otváraní používame ostré predmety alebo ich otvárame zubami
  • Ak pri používaní kondómov používame olejové lubrikanty, tieto môžu materiál kondómu narušiť
  • Ak sa nasádza veľmi neskoro počas styku (kvapôčky lásky sa uvoľnujú aj pred ejakuláciou)
  • Ak po nasadení kondómu neponecháme vpredu priestor pre ejakulát
  • Ak ho nasadime opačne
  • Ak po nasadení ho nestihneme ani skontrolovať správne
  • Ak má kondóm zlú veľkosť

Ak po styku zistíte, že došlo ku akejkoľvej chybe, že sa kondóm zošmykol, že bol zle nasadený, neudržal všetok ejakulát alebo sa dokonca roztrhol, je potrebné si uvedomiť, že vždy hrozí riziko otehotnenia. Pre takéto prípady je núdzová antikoncepcia riešením v poslednej chvíli.

Výraznou výhodou kondómov je, že Vás ochránia pred sexuálne prenosnými ochoreniami, ako napriklad AIDS (virusu HIV), neochránia Vás ale napríklad pred HPV vírusom. Rovnako niektorí ľudia reagujú na používanie kondómov alergicky. Nezabudnite, ze to môže spôsobovať nielen kondóm samotný ale aj jeho lubrikant. Rovnako nie všetci muži radi používajú kondóm, niektorí ho považujú za nepohodlný u niktorých znižuje pôžitok so sexu, keď ho musia zrau v jednej chvíli hľadať, kde si ho prichystali. Len malokroí ľudi avedia a ešte menšia skupina používa ženské kondómy, ktoré sa vkladajú do vagíny. Táto ochrana je náročnejšia na používanie a má aj vyšší Pearlov index, 21.

Nezabudnite, že kondómy Vám budú poskytovať potrebnú ochranu len vtedy, ak ich budete správne používať. Ak sa vyskytne akákoľvek nezvyčajná situácia, radšej siahnite po ďalšom novom. A ak sa Vám pri styku kondóm roztrhne, zájdite na druhý deň do lekárne a kúpte si núdzovú antikoncepciu, aby ste zabránili neželanému tehotenstvu v maximálnej možnej miere. Je to posledné riešenie, po ktorom môžete ešte siahnuť.

Ak sa Vám stala „nehoda“ pri použití kondómu, kliknite tu.

X