Často kladené otázky (FAQ)

Môžem počkať 72 hodín pred tým, ako si vezmem núdzovú antikoncepčnú tabletku?

Rozhodne nie! Čím skôr pôjdete do lekárne a užijete ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT, tým je vyššia pravdepodobnosť zabráneniu tehotenstvu. Niektorí ľudia volajú núdzové antikoncepčné tabletky „deň po“ tabletky, vy však nemusíte čakať na ďalší deň. Tabletku ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT si môžete vziať okamžite, alebo až do troch dní po nechránenom pohlavnom styku, alebo ak si myslíte, že Vaša metóda zabraňujúca otehotneniu zlyhala.

Ako si môžem byť istá, že neotehotniem?

Ak užijete ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT, máte 99% istotu, že sa vyhnete neželanému otehotneniu*. Čím skôr ju užijete, tým lepšie.

Aké má ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT núdzová antikoncepčná tabletka dávkovanie?

ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT predstavuje riešenie vo forme jedinej tabletky. Jedinou tabletkou sa môžete jednoducho vyhnúť potratu. V balení sa nachádza jedna tabletka. Je nutné, aby ste si vzali ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT najneskôr do 72 hodín od nechráneného sexu.

Ako často si môžem vziať ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT?

Z pravidla by ste nemali použiť ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT viac ako raz v rámci jedného menštruačného cyklu. Ak použijete ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT viac ako raz počas toho istého menštruačného cyklu, je vyššia pravdepodobnosť, že Vám tabletka naruší menštruačný cycklus.

ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT nefunguje tak dobre ako štandardné antikoncepčné metódy. Váš doktor, sestrička, alebo centrum plánovaného rodičovstva Vám môžu povedať o dlhodobých antikoncepčných metódach, ktoré su efektívnejšie pokiaľ ide o prevenciu otehotnenia.

Prečo by som mala používať ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT len v núdzových prípadoch?

ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT nie je náhradou dlhodobých antikoncepčných metód. Pokúste sa ju používať len ojedinele, pokiaľ možno len v núdzových prípadoch. Pritom ale nezabúdajte, že má oveľa menej vedľajších účinkov, a nesie so sebou oveľa menej zdravotných rizík, ako potratové tabletky, alebo potrat v nemocnici.

Mali by ste si byť vedomá toho, že ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT Vám môže narušiť pravidelnosť Vašej menštruácie. Menštruácia sa môže dostaviť skôr alebo neskôr než zvyčajne. Opakované úžitie tabletky zvyšuje pravdepodobnosť narušenia menštruačného cyklu. Kedže menštruácia je hlavným indikátorom toho či ste, alebo nie ste tehotná, opakovaným užitím, sa neviete na tento znak spoľahnúť a celý cyklus sa Vám naruši.

Takže, núdzová antikoncepčná tabletka nie je náhradou dlhodobých antikoncepčných metód. Ak ste sexuálne aktívna, či už príležitostne alebo pravidelne, je nutné, aby ste si vybrali dlhodobú antikoncepčnú metódu, ktorá Vám bude vyhovovať.

Ak ste tehotná

Núdzová antikoncepcia nemá žiaden účinok ak už tehotná ste, a nijakým spôsobom nepoškodí už začaté tehotenstvo alebo dieťa.
Ak si myslíte, že ste tehotná, navštívte Vášho lekára alebo centrum plánovaného rodičovstva čo najskôr.

Ak ste už raz užili tabletku ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT od Vašej poslednej menštruácie a zistíte, že ste tehotná, neužívajte opäť ESCAPELLE ani POSTINOR-1 ODT.

Čo mám spraviť ak som zvracala po tom, čo som si vzala tabletku?

Po požití núdzovej antikoncepcie sa u určitého počtu žien (približne u jednej zo sto) môže dostaviť nevoľnosť (zvracanie).

Ak ste zvracali do troch hodín po požití ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT je nutné, aby ste požili daľšiu tabletku ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT. To znamená, že sa musíte vrátiť do Vašej lekárne, k doktorovi alebo do centra plánovaného rodičovstva pre ďalšie balenie tabletky.

Ak ste zvracali viac ako tri hodiny po požití tabletky nemusíte požiť daľšiu tabletku ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT.

Ako viem, že tabletka zabrala?

To, že tabletka ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT zabrala, budete vedieť, keď sa dostaví Vaša ďalšia menštruácia so zvyčajnou intenzitou a v približne očakávanom čase.

Kedy sa musíte obrátiť na Vášho lekára?

• Ak Vaša menštruácia mešká viac ako 5 dní, alebo je nezvyčajne silná alebo slabá.
• Ak sa obávate, že ste stále tehotná.
• Ak máte náhlu alebo neobvyklú bolesť v spodnej časti brucha a Vaša menštruácia mešká.
• Ak máte akékoľvek obavy o Vaše zdravie, alebo o druh antikoncepcie, ktorý je pre Vás najvhodnejší.

Pocítim nejaké vedľajšie účinky?

ESCAPELLE alebo POSTINOR je bezpečná a účinná tabletka. ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT je najoverenejšia núdzová antikoncepčná tabletka. ESCAPELLE a POSTINOR-1 ODT boli použité vo viac ako 400 miliónoch prípadov** bez akéhokoľvek vážneho vedľajšieho účinku za posledných 40 rokov. U väčšiny žien sa neprejavia žiadne vedľajšie účinky, no u niektorých sa môže vyskytnúť po užití antikoncepčnej tabletky napríklad: nevoľnosť, bolesť hlavy, precitlivelosť prsníkov, bolesti žalúdka, hnačka, závrať alebo únava. Tieto symptómy sú zvyčajne mierne a odznejú v krátkej dobe.

U niektorých žien sa môžu prejaviť zmeny v menštruácii ako napríklad: zmena intenzity nasledujúcej menštruácie, alebo jej predčasné dostavenie či omeškanie. Pokiaľ sa Vaša menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní, môžete byť tehotná. Ak máte veľmi silné bolesti brucha, je možné, že u Vás mohlo dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu. V takom prípade by ste mali okamžite vyhľadať odbornú pomoc.

Čo spraviť ak mám problémy po užití tabletky?

Bolesť hlavy alebo pocit na zvracanie po užití tabletky zvyčajne odznie po krátkej chvíli. Takže predovšetkým by ste si mali oddýchnuť a nezaťažovať sa. Taktiež môže pomôcť, ak pri užití tabletky niečo zjete a vypijete. Ak symptómy pretrvávajú a znepokojujú Vás, kontaktujte Vášho lekára alebo lekárnika, u ktorého ste si kúpili ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT.

Ovplyvní tabletka moju menštruáciu?

Zvyčajne užívanie tabletky ESCAPELLE alebo POSTINOR-1 ODT neovplyvňuje menštruáciu, ktorá sa dostaví v zvyčajný čas. Je možné, že sa Vaša menštruácia dostaví skôr alebo neskôr. Takisto sa môže objaviť nepravidelné krvácanie alebo “špinenie”, ktoré môže trvať až do nasledujúcej menštruácie.

Aj napriek tomu, že to môže byť pre Vás nepohodlné, neznamená to, že sa deje niečo zlé. Tieto symptómy sú spôsobené hormónom v tabletke pôsobiacim na Vaše telo.

Ak sa Vaša menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní

Len veľmi výnimočne sa menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní po užití núdzovej antikoncepčnej tabletky.
Navštívte Vášho lekára alebo kliniku za účelom vykonania tehotenského testu.

X